BALPARMAK ALANINDA TÜRKİYE’NİN İLK AR-GE MERKEZİ’Nİ KURDU

12 Milyon TL’lik Dev Ar-Ge Yatırımı

BALPARMAK, BAL VE DİĞER ARI ÜRÜNLERİ ALANINDA TÜRKİYE’NİN İLK AR-GE MERKEZİ’Nİ KURDU

Balparmak’ın 12 Milyon TL’lik yatırımla Çekmeköy’deki tesisinde kurduğu
Ar-Ge Merkezi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Tarafından Türkiye’nin gıda alanında 8’inci, bal ve diğer arı ürünleri alanındaki ilk ve tek Ar-Ge Merkezi olarak yetkilendirildi.

Türkiye’nin lider bal markası Balparmak’ın Ar-Ge Merkezi; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yetkilendirilerek, Türkiye’nin gıda alanında 8’inci, bal ve diğer arı ürünleri alanındaki ilk ve tek Ar-Ge Merkezi unvanını aldı. 12 milyon TL’lik yatırımla kurulan Ar-Ge Merkezi; Türkiye’nin arı ürünleri konusunda sahip olduğu potansiyelin hak ettiği noktaya ulaşmasını sağlayacak ve ülke arıcılığının gelişmesine katkıda bulunulacak projelere imza atacak. Merkez ayrıca Balparmak’ın uluslararası arenadaki büyüme hedefleri yolunda önemli rol oynayacak. 

Farklı disiplinlerden 44 uzmanın çalıştığı Ar-Ge Merkezi, ürün geliştirme odası, duyusal analiz laboratuvarı, Bal ve Diğer Arı Ürünleri Araştırma ve Kalite Kontrol Laboratuvarı, toplantı ve ofis odalarından oluşuyor. Ar-Ge Merkezi kapsamındaki Bal ve Diğer Arı Ürünleri Araştırma ve Kalite Kontrol Laboratuvarı da Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından kısa bir süre önce akredite edildi. Bin 429 m2 kapalı alana sahip merkezde, ürün geliştirmenin yanı sıra, bal ve diğer arı ürünleri alanlarında bilimsel araştırmalara imza atılması planlanıyor.


Balparmak’ın hedefi 10 yıl içinde dünyanın lider bal markası olmak
Yeni tesisin inşasının tamamlanmasıyla birlikte dünyanın en büyük bal merkezi konumuna ulaştıklarını belirten Altıparmak Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Özen AltıparmakBalparmak bugün dünya ambalajlı bal pazarının en büyük 6. markası. Kendimize 5 yıl içinde ilk 3’e girme, 10 yıl içinde ise dünya liderliğine ulaşma hedefini koyduk. Bu büyüme stratejimiz doğrultusunda bir süredir alt yapı çalışmalarımız devam ediyordu. 2012 yılında temelini attığımız, yeni tesisimiz bu altyapı çalışmalarımızın en önemli adımıydı. Yaklaşık 60 milyon TL yatırıma karşılık gelen yeni tesisimizin tamamlanması 2 yıl proje aşaması ve 3 yıllık inşa süresiyle birlikte toplam 5 yıl sürdü. Dünyanın lider bal markası olmanın sadece iyi pazarlamadan ibaret olmadığının bilincindeyiz. Ar-Ge Merkezi’mizde yürütülecek projelerimiz ve imza atacağımız bilimsel çalışmalarla bal ve arı ürünleri alanında dünyanın en yetkin mercii olmak istiyoruz” dedi.

Balparmak Ar-Ge Merkezi’nin yönetiminden sorumlu Balparmak Ar-Ge ve Kalite Direktörü Dr. Emel DamarlıTürkiye’nin dört bir yanındaki arıcılardan tedarik ettiğimiz balları farklı süreçlerde 92 parametrede analiz ediyor; doğal ve sağlıklı balı tüketicilerimize sunuyoruz. Aynı zamanda analiz edilen balı, yine doğal ve sağlıklı diğer arı ürünleri ile bir araya getirerek tüketicilerimize yenilikçi ürünler sunmaya başladık. Ar-Ge Merkezi’mizde Bal ve Diğer Arı Ürünleri Araştırma ve Kalite Kontrol Laboratuvarı’mızın tüm imkanlarını kullanarak, inovasyon çalışmalarımızı daha güçlü şekilde sürdüreceğiz ve pazarı yeniden şekillendirecek ürünler sunmaya devam edeceğiz” dedi.

Ar-Ge Merkezi uluslararası hedefleri de destekleyecek
Dünyadaki çam balının yüzde 92’sinin Türkiye üretilmesinden ve bu nedenle ülke ekonomisi için önemli bir değer olmasından dolayı Balparmak, uluslararası hedefleri doğrultusunda yabancı pazarlarda öncelikli olarak çam balı ile konumunu güçlendirmeyi hedefliyor. Bu çalışmalar için belirlenen öncelikli pazar ise İngiltere. Balparmak çam balı dışında zaman içinde Ar-Ge Merkezi’nde yürütülen çalışmalar sonunda elde edilen bal ve diğer arı ürünleriyle de uluslararası pazardaki rekabete farklılık katmayı amaçlıyor.Balparmak Hakkında:
Kurulduğu 1980 yılından bu yana bal sektörünün gelişimine öncülük eden ve uzun yıllardır sektörün lideri  olan şirket, 350’nin üzerinde çalışanı ve bugün bünyesinde bulundurduğu Balparmak, Binbirçiçek,Balkovan ve Apitera markalarıyla sağlığı, doğallığı, lezzeti her gün sofralara taşıyor. Tüketicisine sunduğu kalite standardı ile farklılaşan Balparmak, bu anlamda sektörün öncülüğünü üstleniyor. Gıda güvenliği konusunda uluslararası standartlara göre çalışan Balparmak, gıda güvenliği sistemi ISO 22000:2005 ile global gıda standardı BRC (British Retail Consortium) gibi sertifikalara da sahip. Türkiye’nin gıda alanında 8’inci, bal ve diğer arı ürünleri alanındaki ilk ve tek Ar-Ge Merkezi’ne sahip olan Balparmak; Bal ve Diğer Arı Ürünleri Araştırma ve Kalite Kontrol Laboratuarı sayesinde, tüketicisine sunduğu bütün ürünleri toplam 92 parametre doğrultusunda analiz ediyor.

Yorumlar